Šta je stirodur i koje su mu glavne osobine?
Stirodur je građevinski materijal na bazi stirena, koji se ekstrudira u presama bez dodatog gasa.
Upravo zbog ovoga ima sva ona pozitivna dejstva za izradu maketa. Njegovo izolatorsko svojstvo nije naročito bitno, ali ono što ga izdvaja kao veoma pogodnog u našoj struci jesu:
- tvrdoća;
- lakoća;
- mogućnost obrade do veoma sitnih detalja.
Stirodur je izuzetno zahvalan materijal, koji ostaje kompaktan do izuzetno sitnih komada, pa je tako od njega moguće izraditi detalj za maketu koji je veličine zrna graška.
Vrste stirodura za makete i kako ih razlikovati?
Kod stirodura je moguće pronaći široku paletu vrsta koje se definišu ređom i gušćom strukturom, raznim bojama kao što su roza, plava, siva i druge, kao i različitim svojstvima prilikom obrade.
Tako su stiroduri koji imaju manju gustinu pogodni uglavnom kod nivelacije terena i nekih manje preciznih površina. Mogu poslužiti i kod imitacije određenih tipova zemljišta, stena i tome slično.
Sa druge strane, stiroduri veće gustine su pogodni za sve prethodno pomenuto, ali se mogu koristiti i za obradu mnogo sitnijih detalja.
Obrada i farbanje stirodura za makete
Stirodur je moguće obrađivati raznim alatima kao što su:
- skalpeli;
- žice za topljenje;
- alati za vruće graviranje;
- brusni papiri, kao i ostali sitni i precizni alati koji su vam dostupni u radionici.
Farbanje stirodura zna da bude komplikovaniji proces, jer u zavisnosti od vrste, neki lakše i brže prihvataju boju, dok pojedini zahtevaju obaveznu primenu prajmera.
Ono što je bitno kod stirodura jeste da trpi isključivo neke boje na vodenoj bazi (akrilnoj), dok sve ostale mogu da ga nagrizu i deformišu, pa nisu nikako preporučljive.
Takođe, čak i akrilni sprejevi koji su dostupni u radnjama nisu pogodni, jer zbog svog sastava nagrizaju stirodur.
Lepljenje stirodura za izradu maketa
Lepljenje stirodura može da predstavlja malo veći problem, jer je spektar lepkova izuzetno ograničen.
U maketarstvu su vam na raspolaganju samo:
- poliuretanski lepak (može i pur pena);
- lepak za drvo – kod spajanja dva komada stirodura većih površina pomoću lepka za drvo sušenje traje i po nekoliko dana, dok je spajanje stirodura i poroznijih materijala proces sušenja znatno kraći;
- lepak koji se topi – popularni glue-gun – lepljenje je pomoću njega komplikovanije jer temperatura topi stirodur. Ukoliko je ipak potrebno zalepiti veće komade brzo i pouzdano, bez preterane preciznosti, glue-gun je najbolji izbor;
- Lepkovi koji mogu da se koriste, ali bez direktnog prskanja na stirodur jesu oni na bazi spreja. Kada ispare oni imaju sličnu strukturu lepku koji se nalazi na obostrano lepljivoj traci, koja je takođe pogodna za lepljenje stirodura, ali samo u sitnijim komadima, jer nije dovoljno jaka da drži veće površine.
Super lepak i slični lepkovi nikako nisu preporučljivi prilikom rada sa stirodurom.
Prednosti i mane stirodura koji se koristi za izradu maketa
Prednosti stirodura kao materijala za makete jesu:
- lakoća obrade;
- težina;
- čvrstina;
- pogodnost za prikaz terena, stena, kamenja.
Zbog ovoga se često koristi kao veoma efikasan materijal, ali ukoliko želite da izbegnete nepogodnosti njegove upotrebe, potrebno je da budete upoznati i sa manama:
- neotpornost na razne boje i lepkove;
- podložnost lakom površinskom oštećenju – čak i blagi udarci mogu izdeformisati površinu, iako se sam komad ne može izdeformisati ili polomiti lako;
- teže pronalaženje gustog stirodura u prodaji – danas ga je veoma teško pronaći kod nas.
Izrada veoma detaljnih i profesionalnih maketa
Naš stručni tim svakodnevno radi sa materijalima kao što su stirodor, lepenka za makete i drugi koji su se pokazali efikasnim pri pravljenju detaljnijh i preciznih maketa.
Ukažite nam poverenje i uverite se u naše sposobnosti izrade veoma raznovrsnih maketa vegetacije, objekata i mnogo čega drugog.